Pohled na šíření nákazy Covid-19 v Izraeli a Česku

proti koronaviru se chrání všichni (ilustrační foto)
proti koronaviru se chrání všichni (ilustrační foto)

Renomovaní i méně renomovaní novináři a publicisté a také osobnosti veřejně činné se ve věci viru COVID 19, lidově zvanému Korona a dokonce nespisovně koronáč ve svých příspěvcích o šíření tohoto viru rádi opírali o situaci v Izraeli. Většina článků pojednávajících o šíření viru v Izraeli byla provázena fotografiemi ortodoxních obyvatel Izraele.

Když v Izraeli došlo k nejvyššímu dennímu počtu pozitivně testovaných – 9500, tak všichni bili na poplach, jak jsou ti ortodoxové nebezpeční a co se s tím bude dělat. Pečlivě volenými slovy, aby snad nebylo podezření z antisemitismu, popisovali tuto „problematickou komunitu“ a její neochotu nebo alespoň nedostatečnou ochotu se podřizovat nařízením ministerstva zdravotnictví a hlavně projektora anebo v anglicky psaných novinách „korona cara“.

Nyní se v ČR zvýšil počet pozitivně testovaných obyvatel na více než 10000 denně. Pokud je mi známo, tak v České republice žije ortodoxních židů ne víc než 20, a to na takové šíření pozitivity na COVID 19 opravdu nestačí. Co s tím?

Navíc v Izraeli dnes vyšla zpráva nejvyššího státního kontrolora a v ní se lze alespoň po prvním letmém pohledu dočíst ledacos o podivném managementu testování a dalších pikantních informacích kolem netransparentních machinací spojených s virem a bojem proti němu.

Co vypluje na povrch v ČR, jaké bahno je na dně rybníčku a kdo tím vším bude vinen? Odpovědi jistě přinese čas, ale jedno je jisté – „ortodoxní komunita“ to nebude.

Se stejnou jistotou lze očekávat, že až se vyhodnotí všechny zprávy vládních úřadů o tom, jaké byly hlavní příčiny šíření nákazy v Izraeli, nikdo se ortodoxům neomluví a dokonce ani nepoděkuje za iniciativu provést výzkum v rámci převážně ortodoxního města Bnei Brak, jejímž iniciátorem je starosta rabín Rubinstein. Výzkumu se účastnili a dosud účastní vědci z mnoha renomovaných institucí v čele s Tel-Avivskou univerzitou.

Author