Libanon na pokraji finančního kolapsu legalizuje konopí pro léčebné a průmyslové využití

vlajka LibanonuLibanonský parlament přijal v úterý 21. dubna 2020 zákon, povolující pěstování konopí pro léčebné a průmyslové účely. Důvodem je snaha získat zahraniční měnu, která se prudkou finanční krizí sužované zemi zoufale nedostává.

Rozhodnutí parlamentu bylo „ve skutečnosti vedeno ekonomickými motivy, ničím jiným,“ prohlásil Alain Aoun, poslanec křesťanského Svobodného vlasteneckého hnutí, založeného současným libanonským prezidentem Michelem Aounem. „Máme vůči tomuto rozhodnutí morální a sociální výhrady, ale dnes je nutné pomoci hospodářství jakýmkoliv způsobem,“ dodal pro Reuters. „Nechceme spekulovat o číslech, ale řekněme, že to stojí za to zkusit,“ dodal.

Dopady legalizace pěstování konopí zkoumala pro libanonskou vládu již v roce 2018 společnost McKinsey & Co, která poukázala na vysokou přidanou hodnotu (tedy nízké náklady a vysoké prodejní ceny) při výrobě konopných léčebných přípravků a široké možnosti exportu. Možnosti libanonské produkce tato mezinárodní konzultantská společnost odhadla na 4 miliardy dolarů.

1,274 pages in 15pages: The McKinsey Report in a Nutshell – zpráva McKinsey & Co ve zkratce (anglicky, pdf)

Libanon je sužován tíživou bankovní krizí a nachází se na pokraji státního bankrotu. Situaci ještě zhoršila koronavirová epidemie, která nutí vládu, aby kvůli pomoci churavějícímu hospodářství zvyšovala schodek státního rozpočtu.

libanonská libra
libanonská libra

Hlavní obětí finanční krize je libanonská libra. Její kurs byl v roce 1997 zafixován na hodnotu 1500 liber za dolar, což zaručovalo široké používání libry a důvěru libanonské diaspory v možnost vývozu kapitálu a umožnilo tak financování státu pomocí bankovních úspor. Na volném trhu ale mezitím libra ztratila polovinu své hodnoty a její cena nadále padá a dnes je kurs již okolo 3500 až 3700 liber za dolar.

Nová pravidla Libanonské centrální banky z tohoto týdne vyžadují, aby banky a směnárny konvertovaly převody zahraničních měn a výběry hotovosti z bankovních účtů na libanonské libry podle každodenně určovaného měnového kursu libanonské centrální banky. Pravidlo, které mělo snížit poptávku po dolaru, vyvolalo mezi Libanonci – kteří dosud spoléhali na pevný kurs – paniku. Podle bývalého poradce ministerstva financí Toufica Gasparda opatření „pomáhají zadlužení centrální banky a bank v dolarech na náklady vkladatele“ a „je to obyčejná loupež, je to protiústavní.“

Jedinou parlamentní stranou, která hlasovala proti povolení pěstování léčebného konopí, byl Hizballáh. Toto politicko-teroristické šíitské hnutí, úzce napojené na Írán, odmítá liberalizaci z náboženských důvodů, kvůli těžko branitelnému využití pro výrobu drog.

pěstování konopí na hašiš
pěstování konopí na hašiš

Nutno dodat, že ačkoliv dosud bylo pěstování konopí v Libanonu nelegální, má výroba drog v zemi staletou tradici, a to zejména v úrodném údolí Biká (Bekaa). OSN v roce 2016 zařadila Libanon na třetí místo v množství pěstování konopí pro výrobu drog, hned za Afghánistán a Maroko.

Dosud největší konfiskaci drog provedla libanonská policie 15. března 2020, kdy zabavila okolo 25 tun hašiše z marihuany odrůd „Beirut mood“, „Spring flower” a „Kiki do you love me”, který byl v osmi kamionech převážen do bejrútského přístavu a měl být vyvezen do nejmenovaného afrického státu.

Author