Česko, Německo a Maďarsko podporují Izrael u Mezinárodního trestního soudu

Mezinárodní trestní soud (ICC)Česká republika a Německo požádaly o možnost sdělit svůj právní názor na nepřípustnost žaloby „Palestiny“ proti Izraeli u Mezinárodního trestního soudu.

Palestinští Arabové, kteří na území Judeje, Samaří a Gazy mají svoji autonomní Palestinskou správu, podali k Mezinárodnímu trestnímu soudu žalobu, v níž Izrael viní ze zločinů proti lidskosti při zásahu proti Hamasu, Islámskému džihádu a dalším teroristickým skupinám v Pásmu Gazy.

Izrael odmítá jak vinu, tak především pravomoc soudu se žalobou zabývat, protože sám není signatářem smlouvy o zřízení ICC a „Palestina“ není svrchovaným státem a tedy nemá právo se na soud obracet.

Prokurátorka soudu Fatou Bensoud loni rozhodla, že vyšetřování proti Izraeli zahájí, pokud bude potvrzena pravomoc soudu potvrzena.

Jak dnes informují izraelská média, český ministr zahraničí Tomáš Petříček požádal Mezinárodní trestní soud, aby umožnil České republice podat ke sporu právní stanovisko z pozice tzv. přítele soudu (amicus curiae). Žádost byla podána včera a již v ní Česko uvádí jádro svého případného budoucího podrobného vyjádření, jímž je pochybnost nad možností soudu rozhodovat spor mezi dvěma stranami, z nichž jedna není signatářem dohody o pravomoci soudu a druhá se k ní sice připojila, nicméně nesplňuje znaky suverénního státu.

Vedle Česka obdobnou žádost podaly také Spolková republika Německo a Izraelská advokátní komora.

Podle aktuální zprávy žádost o možnost podat právní stanovisko zaslalo též Maďarsko a očekává se, že přítelem soudu s proizraelským postojem by se mohlo chtít stát též Rakousko.

Česká republika předala Mezinárodnímu trestnímu soudu podání k situaci v Palestině – tiskové oznámení na webu Ministersva zahraničních věcí České republiky, včetně kopie podání Mezinárodnímu trestnímu soudu (*.pdf)

Czech FM asks to submit legal opinion to The Hague arguing in Israel’s favor – zpráva The Times of Israel (anglicky)

Berlin tells ICC it supports Israel’s position against war crimes probe – zpráva The Times of Israel (anglicky)

Author