Česká republika posílí diplomatické zastoupení v Jeruzalémě

Benjamin Netanjahu a Miloš Zeman, Jeruzalém, Izrael, 27. 11. 2018
Benjamin Netanjahu a Miloš Zeman, Jeruzalém, Izrael, 27. 11. 2018

Izraelská média dnes přinesla zprávu o úmyslu České republiky posílit své diplomatické zastoupení v hlavním městě Izraele. V Jeruzalémě vznikne úřadovna velvyslanectví, které ale nadále setrvá v Tel Avivu.

Český velvyslanec Martin Stropnický dnes doručil řediteli odboru strategického plánování izraelského ministerstva zahraničí Alonu Barovi dopis, oznamující záměr české vlády otevřít v Jeruzalémě diplomatický úřad. Podle velvyslance se jedná o naplnění dva roky starého slibu českého prezidenta Miloše Zemana, že Česko přemístí své velvyslanectví z Tel Avivu do hlavního města, informují Jerusalem Post a Arutz 7.

Izraelský ministr zahraničí Gabi Aškenazi (Gabi Ashkenazi) dnes svému českému protějšku Tomáši Petříčkovi za rozhodnutí vlády telefonicky poděkoval. Aškenazi ocenil skutečné přátelství a silnou podporu, které se Izraeli dostává od české vlády, stejně jako společný závazek obou národů posilovat partnerství prostřednictvím bezpečnostní, ekonomické, obchodní, turistické a technologické spolupráce a spolupráce v rámci globálního boje proti koronaviru Covid-19.

Ministr Aškenazi uvedl: „Jedná se o důležitý krok, který ukazuje přátelství mezi národy a uznání Jeruzaléma jako hlavního města Státu Izrael a židovského národa. Jeruzalém zůstane naším hlavním městem navždy.“

„Upřímně doufám, že brzo uvítáme v Jeruzalémě českou delegaci a uvidím vlajky vztyčené nad úřady diplomatických misí v hlavních městech obou zemí jako znamení statečného přátelství a strategického partnerství obou našich zemí. Rozhodnutí české vlády se přidává k vlně zemí (Kosovo, Srbsko, Dominikánská republika, Malawi), které v posledních třech měsících oznámily otevření svých velvyslanectví v Jeruzalémě,“ dodal ministr zahraničí Izraele.

Gabi Aškenazi také poblahopřál izraelskému velvyslanci v Praze, Danielu Maronovi, k dosažení významného diplomatického úspěchu, který je výsledkem úsilí izraelského ministerstva zahraničí a izraelských velvyslanectví po celém světě o diplomatické uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Ministerstvo zahraničí České republiky vydalo dnes večer k věci zvláštní prohlášení.

MZV se rozhodlo posílit velvyslanectví v Izraeli

Ministerstvo zahraničí ČR posílí v prvním pololetí r. 2021 velvyslanectví v Izraeli. V tuto chvíli má Česko v zemi zastoupení na úrovni velvyslanectví a trojice honorárních konzulátů (Jeruzalém, Ejlat, Haifa). Vzhledem ke snahám dále posilovat česko-izraelské vztahy a přiblížit také služby MZV českým občanům žijícím nebo cestujícím do Izraele proto vznikne v Jeruzalémě ještě úřadovna českého velvyslanectví (ZÚ Tel Aviv).

V praxi tak bude v Jeruzalémě sídlit nejen honorární konzul, ale také jeden z diplomatů zastupitelského úřadu Tel Aviv. Nejde o zřízení nového zastupitelského úřadu. Z titulu své funkce mohou honorární konzulové pomáhat českým občanům, kteří se v zemi ocitnou v nouzi, jen v omezeném režimu, jde o čestnou a neplacenou funkci bez komplexních diplomatických pravomocí. Např. pro náhradní cestovní doklady tak musí čeští občané nyní do hlavního města. Zřízením nové úřadovny by mohli žádat i v Jeruzalémě.

Důležitou otázkou vzájemných vztahů je i stoupající trend v oblasti cestovního ruchu. Izraelci patří do TOP 20 zemí navštěvujících ČR. V roce 2019 jich do Česka zavítalo přes 160 tisíc. Průměrná doba jejich pobytu (cca 4 dny) patří k vůbec nejdelším. Zvyšuje se také zájem o Izrael z české strany. Zatímco v roce 2016 navštívilo Izrael asi 17 000 českých turistů, v roce 2019 už to bylo více než dvakrát tolik.

Zřízení této úřadovny nijak nesouvisí s probíhajícím mírovým procesem na Blízkém východě, nepředjímá jeho výsledky ani nijak nemění dlouhodobou českou pozici v rámci tohoto procesu.

 

Author